Куп'янський дошкільний навчальний заклад-ясла-садок-№2 комбінованого типу
Куп'янської міської ради Харківської області
Головна » 2019 » Червень » 11 » Загальна схема спостереження за дитиною
17:43
Загальна схема спостереження за дитиною

Нижче наведена приблизна схема спостереження за дитиною.

1. Зовнішній вигляд дитини.

  • Відзначається статура дитини: акселерація, астенізація, повнота.
  • Характеристика великої моторики дитини: особливості координації і рівноваги, наявність напруги. Постава. Особливості міміки дитини: її рухливість, відповідність ситуації.
  • Якщо у дитини є фізичні недоліки, потрібно зрозуміти його емоційне ставлення до них.
  • Охайність, акуратність дитини дають уявлення про рівень розвитку навичок самообслуговування і ступеня уваги батьків до зовнішнього вигляду дитини.
  • При загальній характеристиці зовнішнього вигляду в першу чергу відзначаються особливості дитини.

2. Організованість поведінки. Під організованістю поведінки розуміється то, наскільки дитина вміє підпорядкувати свою активність плану або завданню.

  • Імпульсивна поведінка - це ознака незрілої саморегуляції, характерною для молодшого та середнього дошкільного віку.
  • Підвищення довільності поведінки дитини - один з основних показників його готовності до навчання в школі. Довільність проявляється в наступному: чи чує дитина педагога, чи виконує його вказівки, підпорядковується Чи правилам, як організовує свій простір (починаючи від ігрового і закінчуючи простором аркуша паперу, на якому малює). Одні діти перетворюють будь-яку дію в хаос, демонструючи неструктуровану активність, інші, навпаки, намагаються керувати ситуацією і своєю поведінкою в ній.

3. Особливості нервової системи дитини. При взаємодії з дитиною батьки й педагоги повинні враховувати той факт, що характеристика нервової системи має вроджений характер. Сила нервової системи характеризується здатністю дитини довго займатися одним видом діяльності, докладаючи зусилля, і високим темпом діяльності. Астенічні діти мають слабкою нервовою системою: після короткочасної напруги вони потребують відпочинку. Різке падіння продуктивності дитини може бути викликано різними причинами: з одного разі, це ознака виснаження нервової системи і її слабкості, а в іншому - ознака падіння інтересу до виконання однотипних завдань у дітей з сильною нервовою системою. Важливо зрозуміти, що сила і слабкість нервової системи не є абсолютними показниками, де «сила» означає «добре», а «слабкість» - погано. У психології існує поняття індивідуального стилю діяльності, кожен з яких має свої переваги та недоліки. І для виконання різних видів діяльності (в тому числі професійної) підходять люди з різним типом нервової системи.

4. Особливості мотивації. Зрозуміти мотивацію дитини - значить зрозуміти, чому він робить ту чи іншу дію, що приносить йому задоволення, управляє його поведінкою. Потрібно визначити, які види мотивів представлені у дитини (мотив спілкування, гри, отримання схвалення, перемоги, уникнення невдачі.); оцінити характер мотивації, наприклад, мотиви спілкування і гри відповідають віку дитини, в той час, як мотив отримання схвалення («А я добре зробив?», «Я правильно зробив?») вказує на деякі труднощі у розвитку емоційно-особистісної сфери (негативний образ Я, низька самооцінка).

5. Особливості емоційних проявів дитини. В першу чергу оцінюється загальний емоційний фон, що переважає у дитини. Особливості емоційних проявів оцінюються через інтенсивність емоцій, характер переходу від одного стану до іншого, емоційний спектр, найбільш часто демонструється дитиною. Особлива увага приділяється таким емоціям, як тривога, страх і агресія (в яких ситуаціях проявляються, що їх викликає, як дитина висловлює емоції, що робить для придушення подібних емоційних переживань).

6. Особливості розвитку мовлення дитини. Один з ключових показників розвитку дитини - його словниковий запас. Як правило, чим більше слів знає дитина і чим більше слів він вживає в мові, тим вище його розумовий розвиток. При цьому оцінюється грамотність мови і особливості вимови. Дефекти вимови надалі можуть стати причиною труднощів освоєння листи. Особливу увагу потрібно приділити повторюваним виразами, заїкання і т. П. Для аналізу рівня розвитку мови і його відповідності віку може бути використана таблиця

Вік

Фонетичний

бік мовлення

Граматичний бік мовлення

Лексичний бік мовлення

Зв’язане мовлення

3-4 года

Дитина може займатися звуконаслідувальними вправами (ква-ква, пі-пі-пі, ду-ду-ду і т.п.), вимовляючи голосно голосні звуки.

Активно використовує граматичні форми. Розрізняє єдине і множинне число предметів (посуд, одяг, іграшки).

Відображає в мові спочатку предмети найближчого оточення, потім ознаки предметів, потім тварин, овочі, фрукти, рослини і т. п.

Дитині властива діалогічна мова. Він в змозі почати переказ казки («Курочка Ряба», «Ріпка», «Колобок»), а іноді за допомогою питань дорослого і продовжити її.

7. Рівень освоєння ігрової діяльності. Цей критерій виділений в окремий пункт, тому що ігрова діяльність є провідною в дошкільному віці. Вона багато в чому визначає успішність взаємодії дитини з однолітками та впливає на рівень пізнавального розвитку. Основні параметри оцінки представлені в таблиці.

Вік

Характер ігрових

дій

Виконує ролі

Розвиток сюжету в уявній ситуації

3-4

роки

Окремі ігрові дії, що матють умовний характер.

Роль здійснюється фактично, але не називається.

Сюжет-ланцюжок з двох дій; уявну ситуацію утримує дорослий.

4- 5

років

Взаємопов'язані ігрові дії, які мають чіткий рольовий характер.

Роль називається: діти можуть по ходу гри змінювати роль.

Ланцюжок з 3-4 взаємопов'язаних дій; діти самостійно утримують уявну ситуацію.

5-6

років

Перехід до рольових дій, що зображають соціальні функції людей.

Ролі розподіляються до початку гри; діти дотримуються своєї ролі протягом всієї гри.

Ланцюжок ігрових дій, об'єднаних одним сюжетом, відповідним реальній логіці дій дорослих.

 

Ця загальна схема запропонована ВераксомО.М.  у посібнику для психологів та педагогів
"Практичний психолог в дошкільному закладі".

 

 

Переглядів: 1518 | Додав: Erik | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar