Куп'янський дошкільний навчальний заклад-ясла-садок-№2 комбінованого типу
Куп'янської міської ради Харківської області
Головна » 2020 » Грудень » 9 » Основні напрямки діяльності психолога закладах дошкільної освіти
17:30
Основні напрямки діяльності психолога закладах дошкільної освіти

Зміст діяльності психолога закладу дошкільної освіти конкретизується у двох площинах - обов'язкових видах діяльності та додаткових. Дане розмежування продиктоване тією обставиною, що навантаження психологів в ЗДО різне (може становити 0,25, 0,5 або 1 ставку.). Проте, в ЗДО повинен бути забезпечений мінімум психологічного супроводу. При наявності запиту з боку педагогічного колективу, адміністрації або батьків психолог може здійснювати додаткові види робіт, або переадресовувати звернутися із запитом до відповідних служб психолого-педагогічної та медико-соціальної допомоги, що спеціалізуються на розв'язанні даних проблем. В останньому випадку психолог повинен представити вичерпну інформацію про те, де і як можна отримати цю консультаційну послугу.

1. Діагностика
Мета: отримання інформації про рівень психічного розвитку дітей, виявлення індивідуальних особливостей і проблем учасників освітнього процесу.
Вибір інструментарію для проведення психодіагностики здійснюється психологом самостійно в залежності від рівня професійної компетентності та кола окреслених завдань.
Обов'язково:
• Обстеження "новоприбулих" дітей  раннього віку (2 роки) та  молодшої групи (3 роки) для визначення рівня адаптації дитини до дошкільного закладу.
• Діагностика вихованців старшої групи з метою визначення рівня психічного розвитку для організації та координації роботи в старшій групі.
• Діагностика вихованців при первинному оцінюванні дітей з інклюзією
комплексного психолого-педагогічного оцінювання
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту.
комплексного психолого-педагогічного оцінювання
• Діагностика психологічних процесів дітей старшої групи.
Додатково:
• За запитами батьків, вихователів, адміністрації ЗДО та особистими спостереженнями психолог проводить поглиблену діагностику розвитку дитини, дитячого, педагогічного, батьківського колективів з метою виявлення і конкретизації проблем учасників навчально-виховного процесу.
2. Профілактика  
Мета: запобігання можливих проблем у розвитку та взаємодії учасників освітнього процесу.
У зв'язку зі зростанням кількості дітей з прикордонними і яскраво вираженими проблемами в психічному розвитку, перед психологічною службою стоїть завдання в рамках профілактичного напрямку сприяти первинній профілактиці та інтеграції цих дітей в соціум.
Обов'язково:
• Робота з адаптації суб'єктів освітнього процесу (дітей, педагогів, батьків) до умов нової соціального середовища:
- аналіз медичних карт (карта «Історія розвитку дитини»)  для отримання інформації про розвиток і здоров'я дитини, виявлення дітей групи ризику, які потребують підвищеної уваги психолога;
- групові та індивідуальні консультації для батьків тих;
- інформування педагогів про виявлені особливості дитини та сім'ї, з метою оптимізації взаємодії учасників освітнього процесу.
• Виявлення випадків психологічних негараздів педагогів і розробка спільно з адміністрацією шляхів усунення причин даного стану в робочій ситуації.
Додатково:
• Відстеження динаміки соціально-емоційного розвитку дітей.
• Сприяння сприятливому соціально-психологічного клімату в ЗДО.
• Профілактика професійного вигорання у педагогічного колективу.
При введенні нововведень в ЗДО психолог може виступати помічником адміністрації в плануванні, організації і подоланні психологічного опору інноваціям.
3. Корекційна робота.
Мета: створення умов для розкриття потенційних можливостей дитини, корекція відхилень психічного розвитку.
В корекційній роботі психолог має певний еталон психічного розвитку, до якого прагне наблизити дитину, в роботі він орієнтується на середньовікові норми розвитку для створення таких умов, в яких дитина зможе піднятися на оптимальний для нього рівень розвитку. Останній може бути як вище, так і нижче середньостатистичного.
Корекційну роботу рекомендується планувати та вести з урахуванням пріоритетних напрямків і особливостей конкретного закладу, специфіки дитячого колективу, окремої дитини.
Психолог ЗДО здійснює корекційну роботу в межах своєї професійної компетентності, працюючи з дітьми, що мають рівень психічного розвитку, відповідний віковій нормі. Розвиток дитини в межах вікової норми не виключає наявність тих чи інших проблем у пізнавальній, емоційній, мотиваційної, вольової, поведінкової та інших сферах, що і може бути об'єктом корекційної роботи психолога. Важливо пам'ятати, що в тому випадку, якщо відхилення виражені значною мірою, дитину необхідно направити на консультацію до фахівців.

Переглядів: 1430 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar